Travel Bug a GeocoinTrasovatelné (trackovatelné) předměty

Speciální druh předmětů určených k ukládání do keší. Na rozdíl od ostatních předmětů v keši se řídí vlastními pravidly – nejsou určeny k běžné výměně, ale mívají svůj speciální cíl nebo účel. Není povoleno si takovýto předmět ponechat, je totiž stále majetkem registrovaného majitele. Trasovatelné předměty mají na sobě vyraženo unikání identifikační číslo a na příslušných webových stránkách je můžete podle tohoto čísla vyhledat. Zároveň s fyzickým pohybem těchto předmětů se zaznamenává jejich pohyb do příslušných internetových stránek. Sledují se informace o aktuálním umístění a trase, kterou předmět zatím vykonal. Možným cílem může být například: „Projít Evropu a pohybovat se neustále na sever“.

Trasovatelné předměty je možné ukládat do již dříve nalezených keší, nebo do vlastních keší, pokud tyto splňují podmínky trasovatelného předmětu.

 

  • Travel Bug (TB)
    Travel Bug je jakýkoliv předmět opatřený speciálním kovovým identifikačním štítkem nazýváný též psí známka z anglického slova dog tag. Štítek vypadá jako vojenské nebo psí známky a bývá připevněn řetízkem. Štítky se objednávají na specializovaných stránkách. Přímo na štítku je vyražen Tracking Numer. Pro odkazování se používá identifikační kód ve tvaru TBxxxx, který najdete na internetu. Travelbug je možné vyhledávat podle obou těchto čísel. Travel Bug není předmět běžné výměny v keši. Jeho nejčastějším cílem je putování z kešky do kešky. Travel Bug, ale také může mít svůj vlastní úkol, který mu přidělil jeho majitel.

  

 

  • Geocoin (GC)
    Jedním z druhů trasovatelných předmětů ukládaných do keší je Geocoin. Jedná se o většinou kovovou trackovatelnou minci na níž je vyražen 6-místný identifikační kód. Jeho nejčastějším cílem je putování z kešky do kešky. V poslední době již Geocoiny z důvodu jejich vyšší ceny zůstávají po zakoupení doma ve sbírkách majitelů a sběratelů, kteří je nevkládají do kešek, ale občas tyto sběratelské předměty přinesou ukázat na některý z Eventů či na jiný sraz. Geocoin, ale také jako Travel Bug může mít svůj vlastní speciální úkol, který mu přidělil jeho majitel. Mince mohou být i více barevné. Většina Geocoinů má i svojí vlastní virtuální ikonku, díky které si obohatíte svoji sbírku.