Keška a logbook

Keška (Geocache, cache) je většinou plastová krabička, která by měla být také vodovzdorná, aby byl obsah kešky a logbook chráněn před vlhkostí a vodou. V kešce by měl být umístěn logbook, pravidla pro náhodné nálezce a propiska či tužka. Na kešce by měl být umístěn její název a její číslo, pod kterým je evidována na geocaching.com. Kešky mají mnoho různých provedení. Běžně se rozlišují tyto velikosti keší:

 • Nanocache = miniaturní
  velikost menší než 1 cm
 • Microcache = velmi malá
  velikost cca krabičky od fotografického filmu, používají se také krabičky nebo tuby od léků, nebo speciální krabičky s magnetem. Lze uložit teméř všude. Je často používána ve městech. Do kešky se obvykle vejde jen malý logbook a tužka.
 • Small = malá
  objem 100 ml až 1 litru, obvykle menší plastová krabice s víkem. Do kešky se vejde logbook, psací potřeby.
 • Regular = normální
  objem od jednoho litru až po 20 litrů, většinou plastové krabičky s víkem. Do kešky se vejde logbook, psací potřeby a více předmětů střední velikosti na výměnu.
 • Large = velká
  objem několik litrů - větší než 20 litrů, může se jednat o barel, kbelík s víkem, kufr. Do kešky se vejde logbook, psací potřeby a více předmětů větší velikosti na výměnu.
 • Other - Keška většinou ,,zvláštního,, a netypického tvaru, příkladem je magnetická fólie s listem papíru jako logbookem.

 

 

 

Logbook je součást kešky (cache). Logbook slouží k zaznamenání (zalogování) návštěvy cache. Zápis slouží jako důkaz fyzické návštěvy schránky. Nejčastěji se jedná o papírový blok. V mikrokeškách můžeme často vidět logbooky v podobě smotaných proužků papíru. Logbook je povinná část většiny základních typů keší. Do logbooku se nejčastěji zapisuje datum, čas a svůj login (geocachingový nick nebo přezdívku) na www.geocaching.com. Vložené a vyjmuté předměty z kešky nebo je možné připojit i krátký vzkaz o samotné kešce např. průběh cesty k pokladu, poděkování a další odobné vzkazy. Do logbooku se také často loguje pomocí svého osobního razítka či samolepky. Kešky kromě logbooků by také měli obsahovat i potřeby na psaní, pokud velikost a tvar kešky neumožňuje přiložit psací potřebu, měl by owner neboli autor a vlastník kešky na tuto skutečnost upozornit. O případnou výměnu logbooku by se měl starat majitel kešky.


 

Ukázky různých skrýší kešek: