Sýkora parukářka CWG
search
  • Sýkora parukářka CWG

Sýkora parukářka CWG

20,00 Kč

Speciální a limitované Czech Wood Geocoin z naší kolekce GEOVERA.CZ

Počet

Speciální Czech Wood Geocoin z kolekce příroda České republiky.

Druh CWG: Smrkový suk

Název kolekce: Příroda České republiky

Při odlovech keší a geocachingových výpravách se můžeme v naší krásné přírodě setkat s velmi zajímavými zástupci fauny i flóry. Tato série Czech Wood Geocoin nám má připomenout, ukázat či něco zajímavého říci o našich spolucestovatelích, kteří nás při odlovech sledují či doprovází nebo které můžeme na našich dobrodružných výpravách za keškami v přírodě potkat či spatřit.

 

Sýkora parukářka - Lophophanes cristatus

Třída:

ptáci - Aves

Řád:

pěvci - Passeriformes

Čeleď:

sýkorovití - Paridae

Rod:

sýkora - Lophophanes

Druh:

sýkora parukářka - Lophophanes cristatus

 

Popis:
Menší než sýkora koňadra. Sýkora parukářka je veliká 10,5 cm až 13 cm a váží kolem 11 gramů. Má hnědý hřbet, černobílou obličejovou masku a špičatou chocholku. Mláďata mají kresbu hlavy matnou a chocholku jen krátkou, prachový šat je tmavě šedý. Poměrně malá sýkora, kterou poznáme podle charakteristické ozdoby hlavy – trojhranné černobílé chocholky. Mezi sýkorami je zcela nezaměnitelná, a to zejména díky výrazné chocholce na hlavě. Hlava je bílá s černou podkovovitou skvrnou za okem.


Prostředí:

Západní část Palearktické oblasti (západní Eurasie včetně severní Afriky a Přední Asie), Východní část Palearktické oblasti (východní Eurasie včetně Japonska a severní Číny). Evropa kromě severu Skandinávie a Itálie až po Ural. Je stálá, bývá jen v malých hejnkách a s ostatními sýkorami se sdružuje málokdy. Žije v jehličnatých lesích, hlavně smrkových a borových. U nás žije na většině území. Samička staví hnízdo hlavně v hotových stromových dutinách, je ale schopna si dutinu vytesat i sama v pařezech či kmenech. Snůška je oproti jiným sýkorám menší, obsahuje obvykle 5-7 bílých, červeně tečkovaných vajíček. Hnízdí v dubnu až červnu.


Potrava:
  Drobný hmyz a jeho larvy, pavouci, v zimě též semena převážně smrků a borovic.

 

Výskyt:

Evropa

Velikost:

10,5 - 13 cm

Hmotnost:

10 - 13 g

Počet vajec:

5 - 7 ks

Inkubační doba:

13 - 15 dnů

Potrava:

Hmyz, pavouci, semena

 

995 ks