Strakapoud velký CWG
search
  • Strakapoud velký CWG

Strakapoud velký CWG

20,00 Kč

Speciální a limitované Czech Wood Geocoin z naší kolekce GEOVERA.CZ

Počet

Speciální Czech Wood Geocoin z kolekce příroda České republiky.

Druh CWG: Smrkový suk

Název kolekce: Příroda České republiky

Při odlovech keší a geocachingových výpravách se můžeme v naší krásné přírodě setkat s velmi zajímavými zástupci fauny i flóry. Tato série Czech Wood Geocoin nám má připomenout, ukázat či něco zajímavého říci o našich spolucestovatelích, kteří nás při odlovech sledují či doprovází nebo které můžeme na našich dobrodružných výpravách za keškami v přírodě potkat či spatřit.

 

Strakapoud velký – Dendrocopos major

Charakteristika:

Strakapoud velký je nejhojnějším druhem strakapouda a patří mezi známé šplhavce. Samci strakapouda mají na rozdíl od samic červený týl. Strakapoud velký je přibližně veliký jako špaček nebo kos, dorůstá 22–23 cm. Je výborně přizpůsoben šplhání a pohybu na stromech. Jeho čtyři prsty, z nichž dva směřují dopředu a dva dozadu, jsou opatřeny zahnutými drápy.

 

Potrava:

Strakapoud velký je všežravec. Od července do března jsou základní složkou potravy semena stromů, převažují jehličnany (smrk, borovice, modřín), případně listnaté stromy (habr, buk, méně javor, dub, lípa). V jarních měsících stoupá v potravě podíl různého hmyzu, kterým jsou i krmena mláďata. Často naklovává kůru stromů a olizuje tekoucí mízu, v zimě běžně navštěvuje krmítka. Živí se larvami hmyzu, které se nacházejí pod kůrou. Šplhá přitom jako všichni strakapoudi s pomocí silných drápů, zapřený o tuhá ocasní pera. Pojídá i ořechy, semena, bobule dřevin. 

 

Hnízdění:

Ve vytesané dutině snáší samička v období od dubna do června 4–7 vajec. Dutiny jsou kulaté a mají hladký otvor, který má průměr kolem 5 cm.

 

Výskyt:

Žije v lesích všeho druhu, v parcích a zahradách. Hnízdí vždy ve stromových dutinách, které sám vydlabává, často hnízdí i v dutinách z předešlého roku.

994 ks