Otakárek fenyklový CWG
search
  • Otakárek fenyklový CWG

Otakárek fenyklový CWG

20,00 Kč

Speciální a limitované Czech Wood Geocoin z naší kolekce GEOVERA.CZ

Počet

Speciální Czech Wood Geocoin z kolekce příroda České republiky.

Druh CWG: Smrkový suk

Název kolekce: Příroda České republiky

Při odlovech keší a geocachingových výpravách se můžeme v naší krásné přírodě setkat s velmi zajímavými zástupci fauny i flóry. Tato série Czech Wood Geocoin nám má připomenout, ukázat či něco zajímavého říci o našich spolucestovatelích, kteří nás při odlovech sledují či doprovází nebo které můžeme na našich dobrodružných výpravách za keškami v přírodě potkat či spatřit.

 

Otakárek fenyklový – Papilio machaon

 

Říše:

živočichové - Animalia

Kmen:

členovci - Arthropoda

Podkmen:

šestinozí - Hexapoda

Třída:

hmyz - Insecta

Řád:

motýli - Lepidoptera

Čeleď:

otakárkovití - Papilionidae

 

 

Rod:

Otakárek (Papilio)

Druh:

Otakárek fenyklový – Papilio machaon

 

Otakárek fenyklový je jedním z nejkrásnějších motýlů, kterého můžeme u nás v přírodě spatřit. Otakárek patří také mezi největší motýly, kterého u nás venku v přírodě v České republice máme. Otakárek fenyklový dosahuje velikosti 7 až 9 cm. Tento motýl patří mezi ohrožené druhy motýlů v České republice. Otakárek fenyklový je chráněný druh, který je ozdobou naší přírody.

 

Výskyt, způsob života a potrava

V severní Evropě, kde je léto kratší, se vyvíjí jen jedna generace motýlů od června do srpna. Na jihu, kde je letní období delší a teplejší, se objevují generace dvě, v severní Africe i tři. Motýli pak létají od dubna až do října. Nejčastěji se vyskytuje na loukách a lesních světlinách, ale i v horách a zahradách. U nás mívá tento druh motýla dvě generace ročně. První v dubnu a druhou v srpnu. Vývoj trvá několik týdnů. Hostitelskou rostlinou pro housenky tohoto motýla jsou rostliny z čeledi miříkovitých (mrkev, fenykl, kopr, kmín).Příjem potravy nemá pro motýly větší význam. Sají jen málo nektaru či kapek rosy. Častěji se vyskytují na zasolených místech, kde získávají minerální a dusíkaté látky. Jako snad každý motýl, i otakárek rád saje nektar z pestrobarevných květů vyskytujících se v naší přírodě.

 

Vzhled a rozdíl samečka a samičky

Základní zbarvení otakárka je béžové až žluté. Křídlo je s velkou černou skvrnou a černě zvýrazněnými žilkami. Široký černý pás podél vnějšího okraje předních i zadních křídel s řadou světlých skvrn, na zadním křídle v černém pásu navíc modré skvrny. Na vnitřním rohu zadního křídla černě olemované, obvykle sytě červené oko. Zadní křídla vybíhají v ostruhy. Tělo má otakárek chlupaté. Sameček bývá žlutší a menší, samička je větší a světlejší. Určí se také podle způsobu chování.

 

Rozpětí křídel

Velký motýl s rozpětím křídel 70-90 mm.

 

Rozšíření v České republice

Otakárka fenyklového můžeme v naší přírodě občas také spatřit. V 70. a 80. letech 20. století druh otakárek prodělal značný pokles četnosti. V tu dobu se otakárek do značné míry stáhl do méně zasažených oblastí, jako rozsáhlejších stepních lokalit, nebo naopak některých mokřadních oblastí, často v podhůří. Jeho otevřená populační struktura mu ovšem umožnila relativně rychlý návrat do zemědělské krajiny v průběhu 90. let.

993 ks