Vlk obecný CWG
search
  • Vlk obecný CWG

Vlk obecný CWG

20,00 Kč

Speciální a limitované Czech Wood Geocoin z naší kolekce GEOVERA.CZ

Počet

Speciální a limitované Czech Wood Geocoin z naší kolekce GEOVERA.CZ

Datum vydaní CWG: Zima 2016

Druh CWG: Smrkový suk

Název kolekce: Příroda České republiky

Při odlovech keší a geocachingových výpravách se můžeme v naší krásné přírodě setkat s velmi zajímavými zástupci fauny i flóry. Tato série Czech Wood Geocoin nám má připomenout, ukázat či něco zajímavého říci o našich spolucestovatelích, kteří nás při odlovech sledují či doprovází nebo které můžeme na našich dobrodružných výpravách za keškami v přírodě potkat či spatřit.

 

Vlk obecný - Alcedo attnis


třída

savci - Mammalia

řád

šelmy - Carnivora

čeleď

psovité - Canidae

rod

vlk - Canis

druh

vlk obecný - Canis lupus


Vlk obecný je psovitá šelma. Samice bývají menší než samci. Vlk se na první pohled podobá německému ovčáckému psu, liší se však od něj v několika drobnostech. Má širší a zašpičatělejší hlavu, šikměji postavené oči a kratší, výrazně trojúhelníkovité uši.Barva vlka je od žlutavé až po rezavě hnědou na zádech a bílou až bílošedou na břiše. Vždy je přizpůsobena podnebí ve kterém vlk žije. Dříve byl vlk nejrozšířenější šelmou u nás i v Evropě. Postupem času však díky předsudkům lídí postupně vymizel a vlk se stal kriticky ohroženým druhem. Lze ho najít v chladnějších oblastech celé Evropy. U nás se však objeví jen zřídka. V České republice se vyskytuje poměrně v malé míře, pravidelně pouze při hranicích se Slovenskem. Obývá volné krajiny a pustiny, zejména však tmavé lesy. Vlci, stejně jako všechny psovité šelmy, žijí ve směčkách. Smečka se pohybuje velmi zajímavě. Podobně jako indiáni, vlci chodí blízko za sebou a našlapují do stop vlků, kteří šli před nimi. V minulosti lidé viděli vlka jako zabijáka a postrach svých stád dobytka. Při lovu se vlk chová jako liška, velmi chytře. Vlci jsou pro ekosystém nepostradatelní, jelikož regulují stavy zvěře, která by se jinak mohla přemnožit. Člověku se velkým obloukem vyhýbají. Vlk je zvíře, které se málokdy zdrží na jednom místě. Stane se tak jedině za situace, že vyvádí mladé. U starších vlků začíná doba říje v prosinci a končí v únoru. Samice přivede na svět 4 - 6 slepých mláďat. Vždy si najde bezpečné místo někde hluboko v lese. Mláďata dospívají až ve třech letech.

Výskyt v ČR:

V září 2014 vydala AOPK ČR sérii fotografií mláděte vlka pořízenou na území CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, což dokládá opětovné rozmnožování vlka na území Česka. Během následujícího léta se pak pomocí fotopastí podařilo dokonce zjistit rozmnožování vlků v Čechách po více než 100 letech, když fotopasti na krátkých videozáběrech zachytily několik vlčat i s rodiči. V roce 2015 byl výskyt vlka zaznamenán i na Šumavě. Vzhledem k rozšiřující se populaci v Lužici můžeme v dalších letech očekávat příchod vlků také do Krušných hor, Krkonoš nebo Českého Švýcarska. V těsné blízkosti českých hranic u šluknovského výběžku byl již vlk zaznamenán v roce 2012. V současnosti je vlk u nás kriticky ohroženým druhem.

 

český název

Vlk obecný

latinský název

Canis lupus

hlavní znaky

Dlouhý ochlupený ocas, špičatý čumák.

způsob života

smečka

rozšíření ČR

Šumava, Beskydy

rozšíření svět

Celá Evropa

potrava

velcí i malí savci, obratlovci, hmyz i rostliny

doba březosti

64 dní

počet mláďat

4 - 6

ochrana

Kriticky ohrožený druh

 

 

996 ks