Sýkora parukářka CWG Zobrazit větší

Sýkora parukářka CWG

Nový produkt

Více informací

Speciální Czech Wood Geocoin z kolekce příroda České republiky.

Druh CWG: Smrkový suk

Název kolekce: Příroda České republiky

Při odlovech keší a geocachingových výpravách se můžeme v naší krásné přírodě setkat s velmi zajímavými zástupci fauny i flóry. Tato série Czech Wood Geocoin nám má připomenout, ukázat či něco zajímavého říci o našich spolucestovatelích, kteří nás při odlovech sledují či doprovází nebo které můžeme na našich dobrodružných výpravách za keškami v přírodě potkat či spatřit.

Sýkora parukářka - Lophophanes cristatus

s%C3%BDkora%20paruk%C3%A1%C5%99ka.jpg

Třída:ptáci - Aves
Řád:pěvci - Passeriformes
Čeleď:sýkorovití - Paridae
Rod:sýkora - Lophophanes
Druh:sýkora parukářka - Lophophanes cristatus

Popis:
Menší než sýkora koňadra. Sýkora parukářka je veliká 10,5 cm až 13 cm a váží kolem 11 gramů. Má hnědý hřbet, černobílou obličejovou masku a špičatou chocholku. Mláďata mají kresbu hlavy matnou a chocholku jen krátkou, prachový šat je tmavě šedý. Poměrně malá sýkora, kterou poznáme podle charakteristické ozdoby hlavy – trojhranné černobílé chocholky. Mezi sýkorami je zcela nezaměnitelná, a to zejména díky výrazné chocholce na hlavě. Hlava je bílá s černou podkovovitou skvrnou za okem.


Prostředí:

Západní část Palearktické oblasti (západní Eurasie včetně severní Afriky a Přední Asie), Východní část Palearktické oblasti (východní Eurasie včetně Japonska a severní Číny). Evropa kromě severu Skandinávie a Itálie až po Ural. Je stálá, bývá jen v malých hejnkách a s ostatními sýkorami se sdružuje málokdy. Žije v jehličnatých lesích, hlavně smrkových a borových. U nás žije na většině území. Samička staví hnízdo hlavně v hotových stromových dutinách, je ale schopna si dutinu vytesat i sama v pařezech či kmenech. Snůška je oproti jiným sýkorám menší, obsahuje obvykle 5-7 bílých, červeně tečkovaných vajíček. Hnízdí v dubnu až červnu.


Potrava:
Drobný hmyz a jeho larvy, pavouci, v zimě též semena převážně smrků a borovic.

Výskyt:Evropa
Velikost:10,5 - 13 cm
Hmotnost:10 - 13 g
Počet vajec:5 - 7 ks
Inkubační doba:13 - 15 dnů
Potrava:Hmyz, pavouci, semena

30 dalších produktů ve stejné kategorii: