Turistické známky

DSCN6096.JPG

Jsme členy klubu Turistických známek, který volně sdružuje sběratele Turistických známek a vznikl v březnu v roce 2014. Zároveň jsme držiteli titulu Znalec ČR a zlatého, stříbrného a bronzového odznaku Turistických známek.

Zlatý odznak

DSCN6317.JPG

Stříbrný odznak

DSCN6106.JPG

Bronzový odznak

DSCN6114.JPG

turistické známky.JPG

Turistické známky jsou dřevěné kulaté a vypalované plakety, které jsou potvrzením o dosažení turisticky zajímavého místa. Lze je koupit na turistickém místě ke kterému se turistická známka váže. Turistické známky jsou číslované dle zajímavých míst, které jsou rozděleny do číselných řad. Např. číselná řada hřeben hor, toků, hradů, historických měst, jeskyní a jiných turisticky atraktivních míst.
K turistickým známkám je každoročně vydávána mapa turistických známek na které jsou zaneseny všechny turistické známky. Celý systém TZ je rozšiřován a nových turistických známek stále přibývá dle daných kritérií.
S turistickými známkami lze hrát sběratelskou hru, ve které je za úkol nasbírat řadu deseti za sebou jakýchkoli číselně navazujících papírových kupónů, které jsou součástí turistických známek. Kupony se pak posílají výrobci, který Vám za tuto "desítku" pošle známku prémiovou. Po získání padesáti Prémiových známek se stáváte bronzovým sběratelem, po nasbírání sté Prémiové známky stříbrným sběratelem, po dosažení počtu stopadesáti Prémiových známek se stáváte zlatým sběratelem Turistických známek a po dosažení počtu dvěstě Prémiových známek obdržíte titul Znalec ČR. Chybějící známku v číselné řadě lze nahradit papírovým kuponem "žolíkem" - jokerem, který je součástí výroční turistické známky.
Výroční turistické známky jsou umísťovány na akce, které jsou něčím zvláštní, nebo jsou vyrobeny k nějakému výročí (založení obce, oslavy narození významné osobnosti atd.)
Putovní turistická známka je známka, která je umísťována na dobu jednoho roku na jedno ze stávajících známkových míst. Sběratelsky cenná známka je dávána zdarma při zakoupení turistické známky.

Veškeré informace o turistických známkách naleznete na oficiálním webu turistických známek www.turisticke-znamky.cz